lymfodrenážna masáž
Je jediný fyziologický spôsob ošetrenia kože a podkožia, ktorý môže spôsobiť ich regeneráciu. Cielená regenerácia ohrozenej partie stárnucej kože je problémom nielen pre dermatológov, ale aj pre kozmetiku. Moderná kozmetika je nemysliteľná bez znalostí lymfatického systému, na ktorom visí bremeno transportu tkanivového moku a na ktorý žilný systém zo svojej zákonitej funkcie nestačí. Prietok lymfy sa zrýchľuje s telesnou aktivitou, telo sa týmto spôsobom očistí od odpadových produktov látkovej výmeny, čo je predpoklad dobrého zdravia.
Lymfodrenáž je podporou pre odtok lymfy z tkaniva bez posilovania prítoku krvi.Hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny a zlepšuje prekrvovanie a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus.
Lymfodrenážna masáž
- pomocou tejto techniky možno zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu, odstrániť zdravotné problémy, ktorým by klasická športovo-rekondičná masáž uškodila
- po lymfodrenážnej masáži sa lepšie hoja operačné rany, dochádza k odľahčeniu preťažených dolných končatín
- dochádza k zlepšeniu obehu a pohybu lymfatických tekutín v tele a tým k odvádzaniu nečistôt z krvi, ktoré môžu byť príčinou mnohých závažných ochorení
- zmierňuje bolestivé napätie v končatinách, obnovuje a posilňuje celý lymfatický systém
- prináša uvoľnenie a vítanú úľavu
Pomarančová kôra sa objavuje preto, lebo nahromadené tukové tkanivo utláča cievy
Ženy, ktoré sú obdarené klasickými ženskými postavami kyprých tvarov, predovšetkým v oblasti panvy a stehien, trápi často celulitída. Celulitída, známa aj ako pomarančová kôra, sa objavuje hlavne preto, lebo nahromadené tukové tkanivo utláča krvné a lymfatické cievy, a tým zabraňuje bezproblémovému prúdeniu krvi aj lymfy.
Lymfa je tekutina, ktorá pochádza z tkanivového moku, preniká všetkými tkanivami a omýva naše bunky, koluje v lymfatických cievach, zbiera sa z celého tela a vracia sa do krvi. Jednou z funkcií lymfatického systému je odvádzať z medzibunkového priestoru do krvi nadbytočnú tekutinu, bielkoviny, rôzne látky, ktoré prenikli do tkanív alebo vznikli ich metabolickou činnosťou, alebo odbúravaním ako napr.: baktérie, toxíny, alergény a iné.
Väčšie množstvo tuku v podkoží zhoršuje funkciu lymfatických ciev, a tak dochádza k hromadeniu tkanivového moku v medzibunkovom priestore, odpadové látky sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva a postupne sa objaví estetický problém pokožky – celulitída.
Často sa nádejame, že problém s celulitídou vyrieši lymfodrenáž.
Lymfodrenáž je cielený tlak pri masáži (prstami alebo prístrojmi), pri ktorom sa lymfatický systém síce aktivuje a lymfu uvedie do pohybu, ale účinok je iba krátkodobý.
Lymfatická masáž - lymfodrenáž - má opodstatnenie u ľudí, ktorí sú pripútaní na lôžko, alebo majú vážne choroby, ktoré priamo napádaju lymfatické cievy.
Pre nás ostatných má oveľa väčší význam aktívny pohyb, ktorý zabezpečuje neustály pohyb lymfy v lymfatickom systéme.
Prirodzená lymfodrenáž je zabezpečovaná hlavne pohybmi svalových skupín v okolí lymfatických ciev. A to predovšetkým:
Pohybmi kostrového svalstva, ktoré stláčajú steny lymfatických ciev.
Dýchacími pohybmi hrudníka a pľúc (tlak na ductus thoracicus).
Inými slovami, keď sa hýbeme, lymfa prúdi, keď sa nehýbeme, lymfa stojí. A keďže lymfa nemá svoju vlastnú pumpu, pohyb ju musí nahradiť.
Pravidelný pohyb je nielen oveľa účinnejší ako lymfodrenáž, ale často aj finančne menej náročný. Dôležitá je aj skutočnosť, že správne zvolený pohyb nám pomôže spáliť energiu, a tým zmenšiť vrstvu podkožného tuku, čo je pri eliminácii celulitídy nevyhnutné.
Lymfodrenáž celého tela
Je tiež nazývaná ako vnútorná sprcha a očista organizmu. Pôsobí preventívne na celý lymfatický systém, zlepšuje jeho funkciu, urýchľuje odtok únavových a odpadových látok z tela, zmierňuje a odstraňuje opuchy. Často jediná metóda, ako sa zbaviť svalovej únavy a opuchov (limfedémov). Je považovaná za účinnú terapiu pri prevencii pred ťažkými ochoreniami.
Lymfodrenážna masáž urýchľuje čistenie organizmu, pomáha zbaviť telo škodlivín a je účinným i preventívnym prostriedkom proti celulitíde. Odstraňuje už vzniknutú celulitídu, výrazne sa podieľa na skvalitnení vzhľadu kože, účinne zmenšuje obvod stehien, bokov či brucha spôsobený hromadením tkanivového moku, spevňuje taktiež brušné svaly po pôrode.
Lymfatický systém a lymfodrenáž
Len v posledných rokoch sa dostávajú do povedomia dôležité informácie o lymfatickom systéme, ktorý má v našom tele imunitnú a transportnú funkciu. Lymfatickými cievami sa vyplavujú z tela toxíny, splodiny vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami, prachové častice, vírusy a baktérie. ZAchytávajú sa v lymfatických uzlinách, kde sa vytvárajú biele krvinky /lymfocyty/ následne pohlcujúce tieto cudzorodé látky.
Pri nefunkčnosti lymfatickej sústavy telo pociťuje únavu, bunky sú preťažené, organizmus nedokáže bojovať s infekciami, v neskoršom štádiu vznikajú edémy - opuchy.
Lymfatické kapilárky začínajú slepo v medzibunkvom tkanive,spájajú sa do väčších cievok a lymfatických ciev. Na rozdiel od krvných ciev majú v stene otvorčeky, ktorými dokážu pojať z tkaniva aj väčšie časti a posúvajú ich ďalej. Najmohutnejšie voláme lymfatické kmene, ktoré odvádzajú lymfu z častí tela a napájajú sa do krvných žíl. Hrudný miazgovod sa formuje v dutine brušnej, v oblasti druhého driekového stavca, pokračuje popri hrudnej chrbtici a pod ľavou kľúčnou kosťou sa vlieva do krvi v mieste spoja ľavej hrdlovej a podkľúčnej žily. Zbiera lymfu z nôh, zadku, brucha, ľavej časti hrudníka, ruky a ľavej strany krku a hlavy. Z pravej časti krku, hlavy, ruky a pravej strany hrudníka odvádza lymfu len 1 cm dlhý pravý lymfatický kmeň, ktorý vyúsťuje do pravej hrdlovej a podkľúčnej žily. V brušnej dutine s nachádza najväčšia lymfatická uzlina - cysterna chyli, dlhá asi 6 cm, ktorú vyprázdňujeme najlepšie hlbokým dýchaním, prípadne jemným pritlačením brucha.
Lymfa - latinsky lympha, slovo má starogrécky pôvod - nympha a označuje čistú pramenitú vodu, v mytológií dokonca vílu vôd a prameňov, patrí medzi telové tekutiny. Aj farba lymfy je číra, mení sa podľa toho, z ktorej časti tela pochádza. Z oblasti brucha a čriev je mliečne zakalená, spôsobuje to množstvo pozbieraných tukov. Jej zloženie je podobné ako krvná plazma, obsahuje vodu, draselné aj sodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Denne pretečie organizmom 2-3 litre lymfy, z toho 60-80 percent v podkoží.
Keďže väčšinou tok lymfy smeruje proti zemskej gravitácií,a nemá žiadnu pumpu, /akou je srdce pri krvnom obehu/ chod lymfy je zabezpečený len činnosťou kostrového svalstva, dýchacími pohybmi a záchvevmi tepien, peristaltikou čriev a samotné lymfatické cievy majú hladkú svalovinu, ktorá sa jemne sťahuje.
Na prečistenie organizmu to však pri dnešnom spôsobe života nestačí a v tele sa hromadia odpadové látky. V takomto prípade môže pomôcť aj lymfodrenáž - jemná masáž lymfatického systému, spojená s terapiu. Pred samotnou masážou je nutné ísť na toaletu, podľa potreby počas masáže vypiť 2-3 deci minerálnej vody, pretože spolu s toxínmi sa z tela vyplavia aj minerály, ktoré treba nahradiť. Neskôr počas dňa je dôležité piť veľa tekutín, vhodné ja aj saunovanie, aby sa metabolity dostali ľahšie a rýchlejšie z tela von.
Lymfodrenáž nám môže pomôcť pri pooperačných stavoch s jazvami, celulitíde, poúrazových opuchoch, obezite, pocite ťažkých nôh, svalovej únave po záťaži, chronických edémoch žilového pôvodu, dne, opuchoch pri artritíde, po operácií varixov, po dlhodobom nodení sádry, pred aj po športovom výkone, pri niektorých typoch bolesti hlavy, dlhodobej únave, je vhodným dopnkom pri formovaní postavy.
Je veľmi vhodná pri detoxikačných kúrach, v spojení s vhodnou stravou, pitným režimom s bylinnými čajmi, cvičeniami a prípadne aj saunovaním. Vhodná je napríklad domáca bylinková sauna, kde použijeme zmes bylín na prečistenie organizmu.
Lymfatickú masáž nesmieme prevádzať pri veľkom zápale, vírusových ochoreniach, neliečených malígnych ochoreniach, opuchoch spôsobeních ochoreniami pečene a obličiek, pri zlyhávaní srdca, poruchách látkovej výmeny, ani pri horúčke. AK máte pochybnosti či je lymfodrenáž pre vás bezpečná, poraďte sa pred tým so svojím lekárom.
KAždý si však môže precítiť jemnú lymfatickú masáž tváre, ktorá zbaví pokožku odpadových látok, vyhladzuje vrásky a zmierňuje opuchy pod očami.
Lymfatická masáž je vhodným “bojovníkom” proti lipedému. Celulitída je špeciálny prípad chronického lymfedému, kedy sa v bunkách hromadia odpadové toxické látky, zväčšujú sa tukové podkožné bunky, spájajú sa do hroznovitých strapcov, tlačia na cievy aj na horné vrstvy kože. vzniká horšie prekrvenie, ktoré zas bráni zásobovaniu buniek výživnými látkami a spomaľuje sa vylučovanie lymfatickými cestami.
Je ovplyvnená geneticky, hormonálnou antikoncepciou alebo hormonálnou substitučnou terapiou, fajčením, príliš tučnou stravou, nadbytkom estrogénov a nedostatkom androgénov. Nedá sa ovplyvniť redukčnou diétou ako obezita. POstihuje len končatiny a rozoznávame 4 stupne ochorenia, pričom tretí a štvrtý sa už nedá celkom vrátiť do pôvodného stavu. Postihuje najmä ženy, a to kvôli vertikálnym prepážkam v štruktúre tukového tkaniva.
Pri anticelulitídnom programe spojenom s lymfodrenážou je dôležité dodržovať celý program, kde sa odlymfuje brucho, zadok, nohy, používajú sa prečisťovacie krémy /s éterických olejov je najvhodnejšia borievka alebo grep či mandarínka v spojení napríklad s nosným púpalkovým olejom. Ten môžeme užívať aj vnútorne, podporuje odbúravanie tukov a pôsobí komplexne na celý organizmus. Pri sprchovaní aj krémovaní postupujeme vždy od kolena smerom hore, nikdy nie nadol. Nosíme kompresné, alebo aspoň lykrové o číslo menšie punčochy, a cvičíme pravidelne spevňovacie cviky. Samozrejme nezabudneme na pitný režim s čistou vodou aj s vhodnými bylinami.