Partnerské webové stránky

 

 

 

 


KONTAKTY

RELAX MARTIN
Priekopa, Centrum, Záturčie
tel: Petra Revayová - konateľ: 0915 639 969
napíšte nám
TEŠÍME SA NA VÁS!

AKCIE !!!

arr3LIPOSUKCIA BEZ SKALPELANajnižšie ceny v Martine a okolí!!! MIMORIADNA AKCIA!!! Pri zakúpení vstupu na liposukciu bez... arr3Ako jediný v Martine a okolí ponúkame celotelový kolagén bez UV žiarenia!prvý VSTUP máte ZADARMO, volajte 0915 639 969!!! Účinky kolagénu: - vysoko účinný proti...

ANKETA

Ako ste spokojní s našimi službami?

Som nadmieru spokojný/á Som nadmieru spokojný/á 45% Veľmi som spokojný/á Veľmi som spokojný/á 31% Som spokojný/á Som spokojný/á 16% Nie som moc spokojný Nie som moc spokojný 8%

» Opaľovanie v soláriu

Slnečné žiarenie má pozitívny dopad na ľudský organizmus, pretože je zdrojom tepla a svetla, umožňuje premenu neaktívnej formy vitamínu D na aktívnu, na čo stačí pobyt na slnku asi hodinu za týždeň.

Návšteva solária nájde opodstatnenie v každom ročnom období, napr. na jar pomáha žiarenie pokožke pripraviť sa na letnú porciu slnka. Okrem toho pri umelom ožarovaní v soláriu prebiehajú rovnaké procesy ako pri prírodnom slnení.

Opaľovanie v soláriu...

... má veľa výhod po celý rok, len to netreba preháňať. Pôsobí proti jarnej únave, vytvára vlastnú kožnú ochranu proti žiareniu a pripravuje kožu na letnú dovolenku pri mori, ale aj na horách. Ak je leto chladnejšie, tak solárium supluje slnečné lúče. Na jeseň nám zasa predlžuje leto, prepožičiava zdravý a zrekreovaný vzhľad a dodáva zdravie na zimu. Počas zimných mesiacov, keď je menej denného svetla nás dopuje nádejou, lepšou náladou a podporuje zdravie. Opálenie v soláriu nie je nič iné ako vlastná ochrana pleti proti slnečnému žiareniu.

Pôsobením žiarenia UV-B sa aktivujú zvláštne bunky pokožky melanocyty k intenzívnejšiemu vytváraniu melanínu – nepriamej pigmentácie. Pred opaľovaním netreba zabúdať na určenie fototypu pokožky a vychádzať z neho pri určení doby opaľovacej kúry. Prihliadajte tiež na svoj zdravotný stav. Soláriu by sa mali vyhnúť ľudia s veľmi bledou pokožkou, ale aj tí, čo užívajú antibiotiká, antireumatiká, antidepresíva, lieky proti infekciám močových ciest, stresu atď., ľudia trpiaci alergiami na slnko, s čerstvými jazvami a po laserovom ošetrení, používajúci umelé sladidlá, tehotné ženy a deti mladšie ako 15 rokov. Pred opaľovaním však nepoužívajte make up, kozmetiku a parfumy.Odporúčajú sa používať krémy na i po opaľovaní s tým rozdielom, že tu nie sú nutné krémy s ochrannými faktormi. Na druhej strane tieto krémy zintenzívňujú opaľovanie a upokojujú pokožku. Používajte ale len opaľovacie prípravky určené na opaľovanie v soláriu.

Po ňom sa aspoň dve hodiny nesprchujte, aby nedošlo k prerušeniu procesu pigmentácie. Medzi jednotlivými opaľovanie treba dodržiavať odstup minimálne 48 hodín. Po opaľovacej solárnej kúre, t.j. dvanásť opaľovaní, sa odporúča mesačná prestávka. Počet opaľovaní v soláriu nesmie prekročiť 50 za rok. Solárium poskytuje skvelé výsledky pri liečbe tzv. sezónnych depresií, kedy nahrádza nedostatok slnečného svetla a po dlhej zime výrazne osvieži organizmus. Striedme opaľovanie zvyšuje účinok viacerých rehabilitačných procedúr. Tiež sa odporúča v terapii kožných chorôb pravidelné kúry , najmä proti akné, ekzémom, lupienke a plesňovým ochoreniach, spojených s depigmentáciou, teda bielymi škvrnami na pokožke. Solárne opaľovanie prináša úľavu aj pri reumatických chorobách kĺbov a chorôb z prechladnutia.

Zdroj energie

Slnko vyžaruje energiu vo forme radiácie rôznej intenzity, ktorá je v lete vyššia ako v zime. Intenzita UV žiarenia sa počas dňa mení – od šiestej hodiny ráno rastie a na poludnie sa jeho sila rovná približne faktoru 150. Preto je najlepšie vyhnúť sa intenzívnemu poludňajšiemu slnku medzi 11. až 15. hodinou a nadmernému slneniu. Priamemu slnečnému žiareniu vôbec nevystavujte bábätká a malé deti. Chráňte ich oblečením a nechránené miesta dôkladne natrite detským opaľovacím prípravkom.

Naša pokožka pri nadmernom vystavení UV žiareniu nielen hnedne, ale aj hrubne. Pekne opálení pôsobí krásne a zdravo, ale jej hrubnutie by sme radšej nevideli, najmä ak sa neskôr začne ukladať vo vyšších vrstvách do hnedých fľakov. Po dlhodobom opaľovaní na slnku sa pridávajú aj pigmentové škvrny, vrásky i predčasné starnutie kože. Zväčšovanie ozónovej diery dáva zelenú prenikaniu väčšej dávky slnečného žiarenia i škodlivej ultrafialovej zložky UV, B zložka UV žiarenia spôsobuje zápal a následné hnednutie kože. Zložka A zapríčiňuje priamo hnednutie, bez výrazného zápalu, no preniká hlboko a vyvoláva vrásky a neskôr aj rakovinu kože.

Slnko potrebujeme, ale na premenu vitamínu D v pokožke stačí denne 15 minút pobytu v „slnečnom kúpeli“.

Ako sa teda opaľovať a nespáliť? Najskôr si treba uvedomiť, že každý človek má iný typ pokožky - hrubšiu, tenšiu a s rozdielnou pigmentáciou. Podľa toho rozoznávame aj fototypy pokožky. Najcitlivejším typom sú ryšaví a pehaví ľudia s bledou pokožkou, ktorí sa bez ochrany vždy spália. Podľa fototypu si treba vybrať aj vhodný krém s UVA a UVB filtrom. Opaľovanie však vždy začínajte s vysokých ochranným faktorom, aby ste sa vyhli nepríjemným spáleninám a ideálne je natrieť sa pol hodiny pred samotným slnením.

Nie v dvojkombinácii

Solárium môžete využívať aj v lete, ale veľmi rozumne. Dermatológovia však varujú, že kombinovanie solária so slnečným žiarením je hazardom s vlastným zdravím. Neopaľujte sa preto v ten istý deň v soláriu i na slnku, aby nedošlo k prekročeniu bezpečnej dennej dávky UV žiarenia, a tým k poškodeniu vašej pokožky. 
Opálená je krásna len vtedy, ak je aj zdravá.

Zaujímavosti o opaľovaní

Svetlo a slnko patria k základným živlom našej matky Zeme. Vďaka svojmu svetlu, teplu a energii je Slnko základným životným predpokladom pre ľudí, zvieratá a rastliny. Bez slnečného svetla by na Zemi nemohol existovať žiadny život. Vaše znalosti k téme „Slnko a pokožka“ sú teda niečím úplne základným, niečím veľmi pozitívnym.

Vedecké štúdie dokazujú: Účinky Slnka na zdravie ľudí sú nesmierne dôležité. Slnko udržuje celý náš organizmus pri živote. Slnečné svetlo má mnoho biopozitívnych účinkov na našu látkovú výmenu, náš nervový systém, našu kožu, našu krv a stavbu kostí.

Každý vie: Ak sa na oblohe usmieva Slniečko, sme povznesenejší a celkovo máme lepšiu náladu. Opaľovanie znamená natankovať energiu a prebudiť chuť do života. Ak svieti Slnko, nič nás len tak ľahko nezlomí.

Všetky tieto pozitívne účinky sa dajú kontrolovane a cielene dosiahnuť s pomocou solárií. Vďaka soláriám sa dá vyrovnať nedostatok slnka, pokožka šetrne opáliť, a tým pripraviť na intenzívne prírodné slnko. Preto ak sa solárium správne používa, stáva sa zmysluplným zariadením.

UV-žiarenie

Keďže v rôznych oblastiach ultrafialového žiarenia prebiehajú rôzne procesy, je UV-žiarenie rozdelené do troch oblastí, ktoré označujeme ako UV-A, UV-B a UV-C žiarenie. Hranice medzi UV-A, UV-B a UV-C sú síce teoreticky presne definované, ale prechod medzi hranicami ich účinku je plynulý.

Zapamätať by ste si mali, že čím je vlnová dĺžka kratšia, tým viac energie žiarenie má. Ultrafialové svetlo je napríklad na energiu bohatšie než  viditeľné svetlo, UV-B má viac energie než UV-A.

Zaoberať sa budeme predovšetkým žiarením UV-B a UV-A. Obe žiarenia sú pre pekné a intenzívne opálenie dôležité a obe sú využívané v soláriách.

UV-žiarenie v prírode a v soláriu

Každý z nás vie, že intenzita slnečného žiarenia v prírode môže byť veľmi rozdielna. Túto intenzitu ovplyvňuje mnoho faktorov. Intenzita žiarenia a podiel UV lúčov závisia od:

  • ročného obdobia - uprostred leta silnejšie ako na jeseň
  • časti dňa - na obed intenzívnejšie ako skoro ráno
  • zemepisnej polohy - v Keni, v blízkosti rovníka výrazne silnejšie než v našich zemepisných šírkach
  • oblačnosti - silne zamračená obloha odfiltruje výrazne viac UV-A a UV-B ako jasná obloha
  • znečistenia ovzdušia - silne znečistená atmosféra zadrží viac lúčov ako jasný a čistý vzduch
  • nadmorskej výšky - vo výške 3 000 m nad morom je intenzita žiarenia oveľa vyššia než v údoliach
  • podielu nepriameho žiarenia - sneh a piesok odrážajú na zem dopadajúce žiarenie, a tým zvyšujú jeho intenzitu

Z vlastnej skúsenosti vieme, že v prírode je veľmi ťažké odhadnúť aktuálnu intenzitu slnečného žiarenia. 50 % žiarenia tvorí viditeľné svetlo a 45 % žiarenie infračervené (tepelné). Podiel účinných UV lúčov v žiarení dopadajúcom na zemský povrch predstavuje len cca 5 %. Týchto 5 % sa ďalej delí na približne 0,5 % UV-B a 4,5 % UV-A.

Účinok tohto žiarenia nezávisí od toho, či pochádza z prírodného Slnka alebo zo solária. Ultrafialové žiarenie zo solária je v podstate rovnaké ako ultrafialové žiarenie Slnka.

Toto je dôležitý poznatok pre poradenstvo v soláriu. Mnoho zákazníkov je neistých, „aké lúče vlastne pôsobia v soláriu“.

Súčasne ale znamená toto porovnanie medzi Slnkom a soláriom skutočnosť, že kto zaznáva Slnko, zaznáva aj solárium. Pri oboch zdrojoch žiarenia (Slnko + solárium) je najdôležitejšie ich správne, teda rozumné použitie.

Očividná je ale jedna veľká výhoda solária: prijatá intenzita žiarenia a podiel UV-A a UV-B sa dajú presne stanoviť a nastaviť. Na rozdiel od prírody, kde sa intenzita a zloženie žiarenia neustále menia, je solárium nastaviteľné.

NmZiMzV